• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Teknolojiserdarcom
Üyelik Girişi
GÜNÜN SORUSU
Gündemi meşgul eden soru. Şehitlerimiz Nasıl Uğurlanmalıdır?
PROJE KÖŞESİ
Site Haritası
ALEXA

PUSULA NASIL İCAT EDİLDİ

PUSULANIN İCADI

 pusula, pusula nedir, pusulanın icadı, pusulayı kim icat etti

Pusula bilindiği üzere yön tayin etmek, bulunulan yerdeki enlem boylamı tespit etmek için kullanılan bir cihazdır. Pusulanın icatı büyük oranda çine dayanmaktadır. Pusulanın icat edilmesi ile özellikle gemiler kara parçasını bulma konusunda pusula olmazları arasına girmiştir. Pusula icat edilmeden evvel gemilerin kara bulma konusuna aşağıda değinilmiştir.

X. yüzyılda Araplardan gelme unsurlar kullanılmakta; bunlarla yıldızların yükseltisi bulunarak kabaca bir enlem-boylam tayini yapılmaktaydı. Ne var ki, boylam hesaplarında birkaç dereceye varan hatalar yapıldığından, işler karışıyordu. Pusula gemicilerin cesaretle denize açılmalarını sağlamıştır.

PUSULA bir çin icatıdır. Isın sülâlesi zamanında (265-419), Çinliler mıknatıslı bir iğne sayesinde "Güney"i belirleyebiliyorlardı. İğnenin bu özelliğinden yararlanmak için 424'te "Mıknatıslı arabalar" yapıldı. Bu arabalar, dikey bir eksen çevresinde dönen bir heykel taşımaktaydı. Heykel, içinde gizli bulunan bir mıknatısın etkisiyle hep güneye dönük dururdu.

Esasında pusulanın gerçek mucitleri nurmanlardır. Bunlar, 874'te İzlanda'yı fethetmişler; 932'de Grönland'ı keşfetmişler ve 1000 yılında -yani Kolomb'dan beş yüzyıl önce- Amerika'ya ayak basmışlardı. Pusulaya sahip olmasalardı, bu olağanüstü başarılara nasıl ulaşabilirler, açık denizlerde binlerce millik mesafeleri nasıl aşabilirler ve hareket ettikleri noktaya nasıl dönebilirlerdi?
Fransa'da pusuladan ilk olarak 1200'de söz edilmeye başlandı. Bunu, 1207'de İngiltere ve 1213'te İzlanda izledi. Pusulanın ilkel bir yapısı vardı o zamanlar. İlk önemli gelişmeyi gerçekleştiren Pierre de Maricourt oldu (1269). İğneyi bir mile geçirdikten sonra, bunu bir yanı saydam ve derecelenmiş bir kutunun içine yerleştirdi. Böylece gemicilerin pergeli halini alan bu gereç, artık onlara etkili bir rehber olabilecek; bilinmeyen denizlere açılmalarını ve büyük keşifler çağını açmalarını sağlayacaktı.

DEĞİŞİK PUSULA ÇEŞİTLERİ

 pusula, pusulanın icadı, pusulayı kim icat etti

 

  pusula, pusulanın icadı, pusulayı kim icat etti

 

  pusula, pusulanın icadı, pusulayı kim icat etti

Pusulanın icatı, pusulayı kim icat etti, pusula nasıl çalışır.


Yorumlar - Yorum Yaz


BAYRAĞIMIZ
 TÜRK BAYRAĞI
  • Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır,
  • Toprak Uğrunda Ölen Varsa Vatandır.
ZİYARETÇİLER
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam639
Toplam Ziyaret3046129