• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/Teknolojiserdarcom
GÜNÜN SORUSU
SİYASET: Başkanlık sistemi hakkında bilginiz varmıdır-gelmelimidir?
PROJE KÖŞESİ
Site Haritası
ALEXA
OTO YEDEK PARÇA
DÜZEN KUŞAĞI TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ

 

 

 

TEKNOLOJİ VE TASARIM

         Günümüzde bilindiği üzere teknoloji ve tasarım bilginin ürüne dönüştürülmesidir. Uygulama yapmaktır, bilginin yapılışı ve ortaya ürün, proje çıkarma işidir.

         Teknoloji ve tasarım malumunuz bir derstir. Teknoloji ve tasarım dersini Ankara Gazi üniversitesi Endüstriyel sanatlar eğitim fakültesi mezunlarının ENDÜSTRİYEL TEKNOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ bölümünden mezun olan öğretmenler okuturken Talim Terbiye Kurulu kararı ile Mesleki eğitim fakültelerinden mezun olan bölümlerde okutmaya başladılar.

       Teknoloji ve tasarım dersi ilköğretim 2. kademesinde okutulan (6-7-8) sınıflar bir derstir. Teknoloji ve tasarım dersinde öğrenciler öğrendikleri bilgilerden tasarımlar ve projeler elde ederler. Burada bir yanlış anlaşılma oluyor. Teknoloji ve tasarım dersinde öğretmenler bilgiyi öğretmiyorlar ve sadece öğrenciye yapmak istediği projesi hakkında rehberlik ediyorlar. Burada bahsi geçen önceden öğrenilen bilgilerin kullanılması cümlesi öğrencinin o zamana kadar hayatta öğrendiği tüm bilgileri kapsamaktadır.

    Teknoloji ve tasarım dersinde sınıflar 20 kişiyi geçemez yönetmelikte vardır. Hiçkimse teknoloji ve tasarım dersi öğretmenimize maximum 20 kişinin üzerinde derse girmesi konusunda baskı yapamaz. Zaten 20 kişiden fazla öğrencisi olan teknoloji ve tasarım dersinden verimde yeteri kadar alınamaz.

      Teknoloji ve Tasarım dersi önceden var olan İş ve teknik eğitimi dersinin yerine getirilmiş bir derstir. Fakat teknoloji ve tasarım dersi ile iş ve teknik eğitimi dersinin hiç bir alakası yoktur. İş ve teknik eğitiminde öğrenciler verilen bir proje çalışmasının aynısını yaparlardı. Teknoloji ve tasarım dersinde ise öğrenciler hayatta karşılaştıkları bir sorunu çözmek için çalışma yaparak ortaya hiç yapılmamaış bir ürün bir proje koymaya çalışmaktadırlar.

    Teknoloji ve tasarım dersinde 1. dönem düzen kuşağı ve kurgu kuşağı olmak üzere 2 kuşak vardır.

    Düzen kuşağında öğrenciler şekillerden anlamlı bir düzen oluşturmaya çalışırken, kurgu kuşağında hayali veya gerçek bir projenin çizimini yapabilirler.

    Teknoloji ve tasarım dersinde 2. dönem yapım kuşağı işlenmektedir. Öğrencilerin zihin gelişimi bakımından, eleştirel düşünebilme yeteneği, el becerisi gelişimi, karşılaşılan bir sorunun korkusuzca üzerine gidebilme yeteneği, problem çözme yeteneği 2. dönem işlenen yapım kuşağında gerçekleştirilir. Dersin en canalıcı noktasıda zaten 2. dönem işlenen yapım kuşağıdır.

   Teknoloji ve tasarım dersinde öğrenciler hayatta karşılaşılan sorunları çözerken genelde aşağıdaki maddelere göre proje konusu seçerler.

    1. Projenin ilgi çekici olmasına dikkat ederler,

    2. Önceden öğrenilen bilgilerin kullanılabilir olması,

     3. Projeyi yapmak için gerekli araç gereç temin edilmesi,

     4. Proje en uygun para ile çözülmeli ve maliyet düşürülerek nasıl daha etkili bir proje yapılabilir,

     5. Proje çevreye zarar verir mi? 

     6. Bir ihtiyacı karşılıyor mu? Hayatta karşılaşılan bir soruna çözüm buluyor mu?  v.s. gibi maddelere göre proje konusu belirlenir.

      Teknoloji ve tasarım dersinde öğrenci yapmış olduğu çalışmaları bir arada toplayan Teknoloji ve Tasarım dosyası tutar. Bu dosyada tasarım süreci aşamalarında yapmış olduğu çalışmaların yanı sıra öğrencilerin günlükleride bulunur.

     Teknoloji ve tasarım dersinde dosya tutulurken en çok yapılan yanlış öğrencinin günlüğünü yazma konusudur. Teknoloji ve tasarım günlüğü yazılırken öğrenciler dersin işlenmiş olduğu gün derste ders ile  alakalı  kendilerinin ne yaptıklarını yazarlar. Teknoloji ve tasarım günlüğünde öğretmenin derste ne yaptığı yazılmaz veya günlük yazılırken öğrenciler öğretmen isimlerini veya arkadaşlarının isimlerini günlüğünde kullanmazlar.

  

  TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİNE NASIL HAZIRLANMALIDIR

      Genelde öğretmenlerimiz slayt gösterilerine ağırlık vermeli veya örnek bazı  projeleri sınıf ortamına getirerek öğrencileri güdülemelidir. Sınıfta internetin ve varsa projeksiyon cihazının bulunması öğretmen için mükemmel yardımcı kaynaktır. Genelde öğrenciler öğretmenlerinin projelerini merak ederler. Varsa üniversitede falan yapılan projeler öğrencilere örnek olması bakımından gösterilebilir.

   Teknoloji ve tasarım dersine öğrenciler hazırlanırken tasarım sürecinin aşamalarına göre bir sonraki derse hazırlanmalıdırlar. Tasarım sürecini kısaca yazarsak;

TASARIM SÜRECİ

1. Problem durumunu belirleme,

2. Veri toplama ( araştırma yapma)

3. Taslak tasarım önerisi geliştirme,(projenin çizimi)

4. Malzeme listesi

5. Maliyet Hesabı,

6. Uygulama veya maket çalışması

7. Değerlendirme,

8. Dosyalama ve takdim etme

9. Pazarlanabilir hale getirme.

  Burada öğrenci genelde öğretmenininde aşamalarda nasıl ilerlediği izlemeli bu ilerlemeye göre örneğin bu hafata malzeme listesi hazırlandı ise diğer haftaya maliyet hesabını yapmalıdır veya malzemelerin fiyatları konusunda bir fikri olmalıdır.

   Teknoloji ve tasarım dersinde dikkat edilmesi gereken bir başka husu ise derse devamın önemidir.

   Teknoloji ve tasarım dersinde devamsızlık yapan bir öğrencinin başarısız olacağı süpriz değildir. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz tasarım sürecindende anlaşıldığı üzere basamağın öncesini yapmadan sonraki basamağa geçmek mümkün değildir, eğer geçilecek olursa ders sıradan işlenmiş olur ve öğrenci dersten hiç birşey alamaz. Genede derste devam konusunda hassas davranmayan öğrenciler gidip marangoza bir proje yaptırıp gelirler.

     Bu konuda ilginç ve komik bir anımı paylaşmak isterim.

     Derse devamsızlık yapan bir öğrencime proje yapması gerektiğini yoksa sonucunun kendisi için üzücü olduğunu söyledim.

     Öğrenci bir hafta sonra yani not haftası marangozde özenle yapılmış bir dolap alıp geldi. Bende öğrencime önceki çalışmalarınıda göz önünde bulundurarak 45 verdim.

           Ertesi gün öğrencim ve daha önce hiç görmediğim velisi okula geldi ve benle konuşmak istediği söyledi. Buyrun dedim ve konuştuk;

        Öğrenci velisinin derdi: Hocam bizim çocuğun projesine 45 vermişiniz, biz o projeyi yaptırmak için marangoze 40tl para ödedik dedi.:))

         Bende cevaben: Hayır sayın veli, ben öğrencime 45 vermedim, ben marangoze 45 verdim dediğimde veli hatasını anlamıştı sanırım.:))

     Teknoloji ve tasarım dersinde öğretmenlerimizin dikkat edeceği diğer husus öğrencinin yeteneğine göre yapabileceği projeyi seçmesinde yardımcı olmalıdır yoksa dönem sonunda öğretmende, öğrencide hüsrana ugrar.

    SON BİR TAFSİYEMİZ.

   Bilindiği üzere dersimizde yıl sonu teknoloji ve tasarım şenliği yapılmaktadır. Öğretmen arkadaşlarıma tafsiyem bu teknoloji ve tasarım yıl sonu sergisinde sadece iyi olan projeleri değil iyi olsun, kötü olsun bütün öğrencilerin projesini çıkarmanızdır. Yer sıkıntısı çeken öğretmenlerimiz okulunuzun bahçesine sıraları çıkarark üzerinde projeleri sergileyebilirsiniz. Çok güzel ve samimi oluyor.

    Dikkat ÖĞRENCİLERİN TEKNOLOJİ VE TASARIM dersinde projesinin sergiye çıkacağını öğrenmesi ile öğrencinin 1 dönem boyunca adam edemediği projesini bir mucize ile 2 saat içinde nasıl yaptığını göreceksiniz.:)))

                                                          SAYGI VE SEVGİYLE

                                                   Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni

                                                              Serdar ŞAFAK     

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

     

DİĞER YAZILARIMIZ,

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      14046 kez okundu

Yorumlar

dikkat     11/04/2012 11:27

Gerçekten çok işime yarayacak teişekkür ederim.
Misafir -

ZİYARETÇİLER
Aktif Ziyaretçi22
Bugün Toplam3461
Toplam Ziyaret3258253
BAYRAĞIMIZ
 TÜRK BAYRAĞI
  • Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır,
  • Toprak Uğrunda Ölen Varsa Vatandır.
 ömer halis demir